Ułatwienia dostępu

Projekty

Fulltext alt text

Matematyka tworzy innowacje

Innowacje w zasięgu ręki – przyjdź i przekonaj się jak matematyka kształtuje nasze jutro!

 


Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Nauki w ramach Programu Społeczna odpowiedzialność nauki II. 

 


 Patronaty honorowe

 

   

 



Matematyka tworzy innowacje!

Zapraszamy na wykłady naukowców dotyczące najnowszych odkryć i wynalazków, które powstają na Politechnice Łódzkiej. Podczas wydarzenie będzie można również zobaczyć projekty i wynalazki młodych inżynierów nagradzane na międzynarodowych konkursach. Dowiesz się jak ważną rolę w postępie technologicznym odgrywa matematyka. Głównym celem wydarzenia jest pokazanie wpływu matematyki na rozwój naszej cywilizacji i kształtowanie otaczającej nas rzeczywistości.



Innowacje w zasięgu ręki – przyjdź i przekonaj się jak matematyka kształtuje nasze jutro!

Kiedy: 4 kwietnia 2025 r. godzina 10:00
Gdzie: Alchemium, Politechnika Łódzka, Kampus A, Budynek A34, Łódź, ul. Stefana Żeromskiego 114
Cena: Udział w wydarzeniu jest bezpłatny
Zapisy (należy zarejestrować się na wydarzenie, limit miejsc: 450). Brak wolnych miejsc.

Zpraszamy wszystkich zainteresowanych do obejrzenia transmisji na żywo z wydarzenia na naszym kanale w serwisie YouTube.
Link do transmisji:   https://www.youtube.com/@FundacjaMatematykowLodzkich

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Konkurs: 
aby wziąć udział w konkursie kliknij na link : https://forms.office.com/e/BByu3LMTUg

Program wydarzenia:

10:00  Uroczyste rozpoczęcie wydarzenia.
10:30 Trzy wykłady nauczycieli akademickich:
    •  prof. dr hab. inż. Jacek Jachymski, Po co komu matematyka? Przypadek katastrof Cometa i Challengera (dyscyplina: matematyka)
    •  dr hab. inż. Anna Masek, prof. PŁ, Przewidywanie czasu eksploatacji materiałów polimerowych z pomocą modeli matematycznych. (dyscyplina: inżynieria chemiczna) 
    •  dr inż. Michał Lipian, Matematyka (zielonej) energii (dyscyplina: inżynieria mechaniczna)
12:00  Przerwa kawowa.
12:30  Dwa wykłady nauczycieli akademickich:
    •  prof. dr hab. inż. Adam Wojciechowski, Czy sztuczna inteligencja jest inteligentna? (dyscyplina: informatyka techniczna i telekomunikacja)
    •  dr inż. Łukasz FrącczakCzy robot może uczyć chirurga? (dyscyplina: inżynieria mechaniczna, inżynieria medyczna)
14:00  Rozstrzygnięcie konkursu.
14:15  Lunch.
14:45  Prezentacja projektów i wynalazków młodych inżynierów.
17:00 Zakończenie wydarzenia.

 


   

 Dr inż. Łukasz Frącczak jest pracownikiem badawczo-dydaktycznym zatrudnionym w Instytucie Obrabiarek i TBM na Wydziale Mechanicznym Politechniki Łódzkiej.  Naukowo zajmuje się robotyką medyczną, w szczególności robotami chirurgicznymi oraz diagnostycznymi. Był kierownikiem projektu w ramach konkursy LIDER finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. W ramach projektu wraz z zespołem opracował robota wężo-podobnego, który samoczynnie może poruszać się w jelitach umożliwiając lekarzom na przeprowadzenie badań znacznie głębiej niż pozwalają na to tradycyjne endoskopy czy kolonoskopy. Obecnie dalej prowadzi badania nad urządzeniami napędzanymi sztucznymi mięśniami, które mogłyby poruszać się wewnątrz jelit.

Dydaktycznie prowadzi zajęcia z programowania robotów przemysłowych, programowania w języku C++, robotów mobilnych. Jest promotorem kilkudziesięciu prac dyplomowych, opiekunem studentów w ramach programów takich jak: E2TOP, S^3, ITS, IAESTE i innych.
   Prof. dr hab. inż. Jacek Jachymski pracuje w Instytucie Matematyki Politechniki Łódzkiej. Głównym przedmiotem jego badań naukowych jest teoria punktów stałych dostarczająca narzędzi m.in. do rozwiązywania różnego rodzaju równań: różniczkowych, całkowych czy funkcyjnych. Zajmuje się również teorią przestrzeni metrycznych (przestrzeni wyposażonych w funkcje typu odległości) i teorią fraktali - obiektów samopodobnych, których części są podobne do całości. Zasadniczo Jacek Jachymski jest matematykiem-teoretykiem, ale niektóre jego prace zostały wykorzystane przez innych naukowców w informatyce i programowaniu logicznym, ekonomii matematycznej i teorii automatów. Jego pasje pozanaukowe to narciarstwo skiturowe, biegi górskie i kolarstwo. Ukończył wiele ultramaratonów biegowych, w tym niedawno Eiger Ultra Trail w Alpach Szwajcarskich, pokonując dystans ponad 250 kilometrów.
   Dr inż. Michał Lipian pracuje na Wydziale Mechanicznym PŁ od października 2018 roku. Prowadzi zajęcia z szeroko pojętej konwersji energii i mechaniki płynów w języku polskim, angielskim i francuskim. Jest opiekunem SKN Energetyków oraz projektu studenckiego GUST, konstruującego turbiny wiatrowe. Prowadzi badania w dziedzinie aerodynamiki i aeroakustyki. Posiada doświadczenie w eksperymentach w tunelu aerodynamicznym, pomiarach akustycznych i numerycznych symulacjach przepływu. Jego kluczową dziedziną badań jest aerodynamika wirników turbin wiatrowych i śmigieł, np. dronów. Jest również animatorem naukowym z zakresu inżynierii wiatrowej oraz odnawialnych źródeł energii.
   dr hab. inż. Anna Masek, prof. PŁ, jest zatrudniona w Instytucie Technologii Polimerów i Barwników Wydziału Chemicznego Politechniki Łódzkiej. Jest liderem zespołu badawczego zajmującego się bioinspirowanymi kompozytami polimerowymi. Kieruje unikalnym na skalę krajową laboratorium do starzenia materiałów polimerowych. Jest autorką wielu przełomowych technologii rozwiązujących globalne problemy związane z zagospodarowaniem odpadów poprzez wdrażanie nowej generacji biodegradowalnych materiałów polimerowych. 
   Prof. dr hab. inż. Adam Wojciechowski jest zatrudniony w Instytucie Informatyki Wydziału Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej Politechniki Łódzkiej. Jego zainteresowania naukowe obejmują sztuczną inteligencję, interakcję człowiek-komputer, grafikę i wizję komputerową, które integruje w ramach inteligentnych interfejsów rozwiązujących problemy współczesnego świata. Jego badania wspierają zrównoważony rozwój, dostępność, czy symulacje cyfrowe o znaczeniu terapeutycznym.

Jako kierownik i realizator ponad 25 projektów naukowo-badawczych rozwija technologie służące człowiekowi i wdraża je w życie. Renesans sztucznej inteligencji, która za sprawą ogólnodostępnych dużych modeli językowych, sięgających do bezkresnych zasobów Internetu, pozwala postawić pytanie „czy sztuczna inteligencja jest inteligentna?”. Technologie AI rewolucjonizują nie tylko nasze codzienne życie, ale również przemysł i badania. Jak skorzystać na rozwoju AI i uczynić technologię sobie podległą, to pytania, na które możemy próbować odpowiedzieć dopiero po zastanowieniu się jakie możliwości daje AI. Wykorzystanie synergii ludzkiej inteligencji i sztucznej inteligencji jest prawdopodobnie kluczem do rozwoju ludzkości. 


Pokazy wynalazków

 

  

Komitet naukowy:

Alina Kondratiuk-Janyska, Katarzyna Szymańska-Dębowska, Artur Wachowicz

Komitet organizacyjny: 

Krzysztof Barański, Adam Błoch, Lesław Gajek, Igor Kossowski, Mateusz Lichman, Magdalena Nockowska-Rosiak, Izabela Pietrzyk, Jarosław Swaczyna, Agnieszka Widz

Wolontariusze:

(studenci kierunków z dyscypliną wiodącą matematyka)
Adamowicz Maria, Brzózka Filip, Ciszewski Antoni, Drożdżal Natalia, Dołęga-Żaczek Kornelia, Gonera Mateusz, Janik Oskar, Jura Artur, Kaca Oskar, Kargul Konrad, Kerre Nadia, Korycki Jakub, Orłowska Zofia, Pęśko Kacper, Piotrowski Kacper, Rydzewski Michał, Sarzała Jan, Stodulska Emilia, Terczyński Mikołaj, Walkus Justyna, Wodnicka Malwina, Wodnicka Maria, Wośko Anna, Woźniak Mateusz, Wrótniak Aleksandra, Wójcik Aleksandra, Zajączkowski Szymon.

 

 

 

 
Image


KRS 0001075952
NIP 7272874811
REGON 527208787

Numer konta bankowego (BNP Paribas):
64 1600 1143 1732 8839 3000 0001

KONTAKT

93-590 Łódź
Aleje Politechniki 8

+48 42 631 36 17